ویژگیهای سنگ گرانیت

سنگ گرانیت

سنگ گرانیت

ویژگیهای سنگ گرانیت

 سنگ گرانیت یکنوع سنگ آذرین درونی است .  از محکم‌ترین و سخت‌ترین سنگ‌ها می‌باشد. از سرد شدن توده‌های مذاب شکل گرفته‌است . دارای طول عمر و دوام بسیار بالاتر نسبت به سنگ‌های آهکی می باشد. 

بافت سنگ گرانیت :

بافت  آن دارای دانه‌های متوسط تا درشت یا بافت پرفیری از کوارتز ، فلدسپات ، میکا وسایر کانیها می‌باشد.

تخلخل سنگ گرانیت  :

به تمام خلل وفرج موجود در سنگ تخلخل گفته میشود. تخلخل برحسب زمان تشکیل واندازه حفره ها و ارتباط بین حفره ها تقسیم بندی میشود:

تخلخل ماکروسکوپی :

قطر منافذ سنگ از ۸ میکرون بیشتر است . تخلخل ماکروسکوپی ، در اثر انحلال سنگ یا شکستگیهای ناشی از فشار تکتونیکی وعمل کوهزایی بوجود میاید.  وآب و مواد سیال  به راحتی در سنگ جریان پیدا میکنند . و تابع قانون نیروی جاذبه میباشند.

تخلخل میکروسکوپی:

قطر منافذ در تخلخل میکروسکوپی کمتر از ۸ میکرون میباشد . و حرکت سیال در این منافذ تابع قانون لوله های مویین است . بنابراین حرکت سیال در این منافذ سخت میباشد. این نوع تخلخل بیشتر در رسوبات رسی دیده میشود.

تخلخل اولیه :

درهنگام تشکیل سنگها هر قدر اندازه دانه‌ها کاهش یابد، مقدار تخلخل زیاد ولی نفوذپذیری کم می‌شود. با افزایش اندازه دانه‌ها مقدار تخلخل مفید افزایش یافته و نفوذپذیری زیاد می‌گردد.  هر قدر جورشدگی بهتر باشد تخلخل و نفوذ پذیری زیادتر خواهد بود، زیرا در سنگ‌هایی که دارای جورشدگی بد هستند ذرات دانه ریز بین دانه درشت را پر می‌کنند . و تخلخل و نفوذ پذیری را کاهش می‌دهند.  اگر دانه‌ها دارای گردشدگی و کرویت خوبی باشند. طرز قرار گرفتن آنها به نحوی است که نزدیکتر بهم قرار می‌گیرند (آرایش متراکم) و مقدار تخلخل و نفوذپذیری را کاهش می‌دهد. لذا دانه‌هایی که کمی زاویه دار باشند برای تخلخل اولیه بهتر می‌باشند.

تخلخل ثانویه :

پس از پوشیده شدن رسوب بوسیله رسوب‌های بالایی تخلخل در اثر سخت شدن و تراکم کاهش می‌یابد. افزایش زمان عمل و دیاژنزو تراکم به عنوان عوامل اصلی کم کننده تخلخل می‌باشند. اثر فشار بر روی رسوبات رسی تاثیر زیادی گذاشته و میزان تخلخل اولیه در هنگام رسوب گذاری به مقدار زیادی کاهش می‌دهد. رسوبات ماسه‌ای با تخلخل اولیه خیلی کمتری از رس‌ها ته نشین می‌شوند. ولی در اثر افزایش فشار و ایجاد تراکم ، تخلخل اولیه آنها کاهش چندانی نمی‌کند. در ماسه‌ها کاهش تخلخل در اثر پدیده سیمانی شدن و دیاژنز انجام می‌گیرد.

تخلخل موثر :

 تخلخل موثر یا مفید (Effective Prosity) شامل حفره‌های متصل به هم است .که قادر است مایعات را از خود عبور دهد . و از نسبت حجم حفره‌های موجود در سنگ به حجم کل سنگ بدست می‌آید.

تخلخل غیر موثر :

در سنگ حفره‌هایی وجود دارد. که قادر نیستند مایعات را از خود عبور دهند. این حفره‌ها به نام تخلخل غیر موثر نامیده می‌شود. و از تفاضل تخلخل موثر از تخلخل کل بدست می آید.

 سنگ گرانیت معمولاً دارای تخلخل اندک است. بر اساس تستهای انجام شده ، تخلخل نمونه‌ها از ۰٫۴ تا ۳٫۸۴ درصد متغیر بوده است .و به‌طور میانگین تا حدود ۱٫۲۹ درصد نیز می‌رسد.

بهمین دلیل سرعت اجرای سنگ گرانیت در نما ، با دوغاب وملات ، پایین است .

جذب آب و نفوذ پذیری سنگ گرانیت :

میزان عبور  مایعات از داخل  سنگ‌ها را نفوذ پذیری می‌نامند. مقدار نفوذپذیری به اندازه حفره ها ، غلظت مایع و نیروی کششی که با کاهش اندازه دانه‌ها کم می‌شود، بستگی دارد. در واقع عواملی که بر تخلخل اولیه موثرهستند، در میزان نفوذپذیری نیز موثر می‌باشند. دارسی عبارتست از نفوذ پذیری که در آن یک مایع با غلظت یک سانتیمتر در ثانیه تحت فشار یک اتمسفر بر سانتیمتر عبور کند. نفوذپذیری اکثر سنگ‌ها  کمتر از ۱ دارسی می‌باشد.

بدلیل تخلخل پایین گرانیت ها ، جذب آب نیز پایین میباشد. سرعت اجرای سنگ گرانیت به دلیل زمان بر بودن عملیات ملات ریزی پشت سنگ و گیرایی ملات و سنگ پایین است . به همین دلیل از روش نصب خشک یا اسکوپ کردن یا همان میله های نگهدارنده برای سنگکاری در نمای ساختمان استفاده میشود.

یخ زدگی سنگ گرانیت :

بدلیل تخلخل پایین گرانیت ها ، جذب آب نیز پایین میباشد. به همین خاطر یخ زدگی گرانیت ها بسیار پایین است.

چسبندگی گرانیت  :

بدلیل تخلخل پایین و نفوذ پذیری پایین گرانیت ها ، سیمان و آب کمتری نفوذ کرده . و سرعت اجرای سنگ گرانیت به دلیل زمان بر بودن عملیات ملات ریزی پشت سنگ و گیرایی ملات و سنگ پایین است . به همین دلیل از روش نصب خشک یا اسکوپ کردن یا همان میله های نگهدارنده در نمای ساختمان استفاده میشود.

رنگ سنگ گرانیت  :

گرانیت‌ ها نسبت به مرمریتها یکنواخت تر هستند . سنگ گرانیت به رنگ‌های گوناگونی از سفید، خاکستری، پرتغالی، سبز، مشکی، صورتی ، قرمز یافت می‌شود . رنگ گرانیت ‌ها عموماً بر اساس نوع و مقدار فلدسپات تعیین می‌شود .که ممکن است به رنگ خاکستری و صورتی کمرنگ تا صورتی و یا قرمز دیده شود. رنگ خاکستری روشن تا تیره عمدتاً توسط بیوتیت و هورنبلد و فلدسپات و کوارتز مشخص می‌شود.

وزن مخصوص (چگالی) سنگ گرانیت :

چگالی سنگ گرانیت نسبت به مرمریت ها ، تراورتن ها بالاتر میباشد. میانگین چگالی گرانیت ها ۲٫۷۵ kg/m3  میباشد.  به همین دلیل از روش نصب خشک یا اسکوپ کردن یا همان میله های نگهدارنده برای سنگکاری در نمای ساختمان استفاده میشود. گرانیت ها نسبت به سایر سنگها بار مرده زیادتری را به ساختمان وارد می کنند .

مقاومت فشاری سنگ گرانیت  :

از نقطه نظر کانی‌ها، هر اندازه مقدار کوارتز گرانیت‌ها بیشتر باشد، مقاومت گرانیت بیشتر می‌شود، و در صورتی که مقدار فلدسپات و به‌ویژه میکا زیاد باشد مقاومت آن کمتر خواهد بود. هنگامی مقاومت گرانیت‌ها افزایش می‌یابد که به‌جای بیوتیت، هورنبلد و یا اوژیت وجود داشته باشد، یا اینکه کانی‌های میکا و هورنبلد با هم آشکار شوند. در گرانیت‌های پرفیری مقاومت سنگ کاهش می‌یابد

مقاومت حرارتی سنگ گرانیت :

مقاومت هوازگی وآلودگی هوا سنگ گرانیت  :

گرانیت ها در مقابل خوردگی مقاومت بسیار بالایی دارد. مقاومت گرانیت در برابرهوازدگی  وابسته به میزان میکای بافت و درجه تازگی فلدسپات و تخلخل آن می‌باشد.  گرانیت با تخلخل کم ودرزه کم ،در برابر رطوبت هوا مقاوم است. پیریت موجود در گرانیت باعث میشود . در برابر هوازدگی به اسیدسولفوریک و اکسید آهن تبدیل شده . ولکه های قهوه ای بد رنگ در سطح سنگ ظاهر شود. با صیقل سطح گرانیت ها ، مقاومت آنها در برابر هوازگی افزایش می یابد.

رادیواکتیویته سنگ گرانیت :

گفته میشود گرانیت ها از خود گاز رادون متصاعد میکنند. رادون” یکی از گازهای رادیواکتیو طبیعی عامل سرطان است . که رنگ، مزه و بو ندارد و وجود آن در خانه یا محل کار وبیمارستان  می‌تواند خطری برای سلامتی باشد. انستیتو سنگهای مرمر آمریکا اینگونه ادعاها را بی اساس خوانده است . چرا که میزان پتاسیم، توریوم و اورانیوم این سنگها در سطح تولید تششعات نیست. این در حالی است . که بازرسان بهداشتی در ماههای اخیر گزارشات نگران کننده‌ای را در مورد سطح “رادون” موجود در ساختمانها اعلام کرده بودند . اما در واقع کارشناسان رادیوگرافی و متخصصان بهداشتی معتقدند. که کارخانه‌ها در هنگام تولید تا حد زیادی میزان این تشعشعات را پایین می آورند.

جلا وساب پذیری سنگ گرانیت :

ساب پذیری گرانیت ها  نسبت به مرمریت ها وتراورتن ها بالاتر میباشد. وبدلیل کانیهای تشکیل دهنده دارای جلای شیشه ای میباشد . طول عمر ساب وجلای گرانیتها بالاتر میباشد.

لغزندگی سنگ گرانیت :

سطح گرانیت های صیقلی وساب خورده  وقتی مرطوب شوند بسیارلغزنده میشوند. و در فضاهای باز مانند بالکن و حیاط بهتر است . از سنگ ساب نخورده و حتی المقدوراز سنگ تیشه ای استفاده گردد. درباغ ، ویلا یا راههای کوهستانی و کوچه باغی  میتوان از گرانیت کوبیک یا مکعبی استفاده نمود.

سختی سنگ گرانیت :

به دلیل وجود کانی‌های هورنبنلد و فلدسپات با درجه سختی ۵ تا ۶٫۵، زون کوارتز با درجه سختی ۷، گرانیت یک سنگ بسیار سخت بوده . و نتیجتاً این عامل باعث افزایش هزینه برش  میشود. مقاومت این سنگ در مقابل ساییدگی باعث استفاده گسترده از آن در آزمایشگاه‌ها شده‌است. مقاومت و سختی بالای این سنگ این امکان را فراهم می‌کند . که ورقه‌هایی به ضخامت تنها چند میلی‌متر از این سنگ ساخت.

گرانیت بهترین کاربرد را در سنگفرش بیرونی و در مکانهایی که در معرض عبور و مرور زیاد است . دارد و نیز آن را می‌توان در نمای بیرونی و سنگفرش داخلی ساختمان و پله‌ها استفاده نمود.

قیمت تمام شده تولید سنگ گرانیت :

هزینه برش و ساب گرانیت ها بیشتر از مرمریت ها و تراورتن ها  می‌باشد.

 

انواع سنگ گرانیت در ایران :

سنگ گرانیت نهبندان . سنگ گرانیت سفید نطنز. سنگ گرانیت سفید بروجرد . سنگ گرانیت سفید زاهدان . سنگ گرانیت سفید مروارید مشهد . سنگ گرانیت قرمز یزد ،.سنگ گرانیت قرمز نائین . سنگ گرانیت مشکی نطنز .

ذخایر سنگ گرانیت کشورها :

بزرگترین تولید کنندگان سنگ گرانیت  چین وهندوستان میباشند. که از انواع آن می‌توان به سنگهایی با نام گرانیت هلویی . گرانیت پرتغالی . گرانیت قرمز رنگ شده. گرانیت کارمن رد. گرانیت بالتیک براون . گرانیت بلک گالکسی. گرانیت شانسی بلک. گرانیت بیداسر قهوه‌ای. گرانیت بیداسر سبز. گرانیت باش پارادیسو. گرانیت تن براون. گرانیت سیلور پرل . گرانیت مپل رد. گرانیت جوپارنا، گرانیت مولتی کالررد ولگابلو، … اشاره کرد.

محصولات تولیدی سنگ گرانیت :

انواع سنگ تایل  در ضخامت ۲ سانتی  با ابعاد ۶۰ طولی ، ۴۰طولی ، ۳۵ طولی ، ۳۰طولی ، ۲۰طولی .

انواع سنگ فرشی کف در ضخامت ۲ سانتی با ابعاد ۸۰*۸۰  ، ۷۰*۷۰ ، ۶۰*۶۰ ، ۵۰*۵۰ ، ۴۰*۴۰ ، ۳۰*۳۰ ، ۲۰*۲۰ .

انواع سنگ پله در ضخامت ۳ سانتی با ابعاد ۹۰*۳۵ ، ۱۰۰*۳۵ ، ۱۱۰*۳۵ ، ۱۲۰*۳۵ ، ۱۳۰*۳۵ ، ۱۴۰*۳۵ ، ۱۵۰*۳۵ و کابینت در ابعاد ۲۰۰*۵۰ ، ۲۰۰*۶۰ .

انواع سنگ اسلب در ابعاد متفاوت .

انواع سنگ حجمی شامل شومینه ،گلدان ، ستون ، پایه ستون و سرستون ، نرده راه پله و ایوان (سراهی)، قرنیز .

موارد کاربرد سنگ گرانیت:

 کاربرد گرانیت در سنگفرش بیرونی ، کف و بدنه ونمای ساختمان های مسکونی، اداری، فروشگاه های بزرگ و پر رفت و آمد می باشد . و نیز آن را می‌توان در پله‌ها و کابینت آشپزخانه و مجمسه و نیمکت استفاده نمود. گرانیت‌ها به‌صورت قواره (برش خورده ) در سنگ‌های ساختمانی در بناها یا دیواره‌ها، در قسمت‌های بیرونی و داخلی ساختمان‌ها ، سنگ فرش خیابان‌ها، در مجسمه سازی  کاربرد دارد. گرانیت ها بصورت خرد شده نیز معمولاً در زیرسازی راه آهن، در جاده سازی، اجزای بتون، تزئین پیاده روها استفاده می‌شوند.

چرا که این سنگ در برابر سایش و فشار مقاومت بالایی دارد. سنگ مورد نظر دارای مقاومت بالایی در برابر فشار، سرما، سایش و گرما باشد. در مناطق سردسیری که عمق یخ زدگی در آنها بالاست .مانند جاده های کوهستانی و مناطقی که عبور و مرور آب در انها زیاد است . و می توان از سنگ های کوبیک گرانیت استفاده کرد. بطور مثال کشور نروژ.

 

سنگ گرانیت کوبیک

سنگ گرانیت کوبیک

دیدگاهتان را بنویسید